In de Amerikaanse economie dreigt een opmerkelijke tweedeling te ontstaan. Twee elementaire cijfers lijken met elkaar in contradictie: relatief hoge consumentenuitgaven, in combinatie met een laag consumentenvertrouwen. Hoewel de Amerikaanse economie en handel door roerige tijden gaan, hebben bepaalde lagen van de bevolking het nog vrij goed, waardoor de consumentenuitgaven voorlopig niet het ravijn in zullen gaan. De Amerikaanse detailhandelsverkopen stegen in december op jaarbasis met 2,4%, in november was dit nog een plus van 3,3%.
In aanloop naar de midterms op 3 november lijkt president Donald Trump in de hoogste versnelling bezig zijn verkiezingspunten ten uitvoer te brengen. Hij blijft aansturen op een sterke economie met lage inflatie en lijkt het tij enigszins mee te hebben: met een toename van 130.000 banen viel de werkgelegenheid in januari gunstiger uit dan de 55.000 die analisten voorspelden. Het werkloosheidspercentage daalde naar 4,3%, in plaats van de verwachte 4,4%. Daarmee lijkt de banenmarkt te stabiliseren, na de stijgende werkloosheid en beperkte banengroei van vorig jaar.
Markten ontwrichten
Verder zien we een nieuwe disruptie in de markt: waar OpenAI zich nog vooral richtte op AI-toepassingen voor particulieren, zijn de AI-toepassingen voor bedrijven van Anthropic aan een forse opmars bezig. Dat bedrijf zette de afgelopen periode koersen van bedrijven als Oracle, ServiceNow en de hele rimram onder druk. De waardering van het AI-bedrijf, dat amper vijf jaar geleden werd opgericht door oud-OpenAI-medewerkers, kan het eerder genoemde OpenAI doen verbleken.
Als Anthropic inderdaad in staat blijkt om de markt van (ERP-)softwareleveranciers te ontwrichten, dan kan dit ongekende vormen aannemen. Het kan uiteindelijk ook het fundament zijn van een nieuwe vorm van economische groei, omdat het opstarten van ideeën waarvoor eerder ingewikkelde en vooral dure software nodig was, veel laagdrempeliger wordt.
Breed spreiden
Eens te meer blijkt dat breed gespreide portefeuilles veel minder kwetsbaar zijn dan portefeuilles die zijn opgebouwd rond een paar bedrijven die hooguit een tijdje vrij goed vooruit kunnen. Niet voor niets was Microsoft er als de kippen bij om een positie in Anthropic te nemen. Een positie in Microsoft kan daarom een verstandige manier zijn om in Anthropic te beleggen, in de verwachting dat het SaaS-bedrijf over anderhalf à twee jaar naar de beurs gaat.
We brengen nog maar even de periode van exact een jaar geleden in herinnering. Toen deed het succes van DeepSeek de aandelen van Nvidia en andere halfgeleiderproducenten en chipfabrikanten beven, omdat het Chinese bedrijf erin slaagde met inferieur geachte chips en een fractie van het budget van westerse bedrijven Large language models (LLM’s) te introduceren. Zo lijkt de verstoring van markten alleen maar te versnellen. En zo hebben we niet alleen een geopolitieke storing, maar daarmee ook een disruptie op ontwikkelingsgebied.
Onstilbare honger naar hoogwaardige chips
De initiële schrik bij beleggers over de impact die de doorbraak van Anthropic op hun beursgenoteerde softwarelievelingen kan hebben, leidt tot hernieuwde aandacht voor de bedrijfscijfers en een onstilbare honger naar hoogwaardige chips, om de dataverwerking te kunnen behappen. Dat geeft ons een anker om ook in deze moeilijke tijden vast te houden aan investeringen in vooruitgang. Ook hier is regeren vooruitzien: Via Sofina heeft Mercurius een positie in Mistral, de Europese variant op OpenAI, die profiteert van de tendens om je data niet langer in de VS te stallen.
De cyclus die nodig is voor succesvolle investeringen in bedrijven lijkt korter te worden, terwijl het juist langer duurt voordat die verstorende bedrijven als OpenAI, xAI en SpaceX naar de beurs gaan. Eens te meer wordt het belang van spreiding binnen de portefeuille, én spreiding binnen een thema van die portefeuille, duidelijk. Terwijl de stofwolken rond Anthropic nog maar nauwelijks waren opgetrokken, ontpopte de fintech Altruist zich afgelopen week als de nieuwe disruptor voor Amerikaanse banken en financiële dienstverleners. Dat ging ten koste van bedrijven als Charles Schwab Corp, LPL Financial en Ameriprise Financial, waarvan de koersen afgelopen week fors daalden.
Spreiding binnen de portefeuille
In het kader van die spreiding lijkt de benoeming van Sanae Takaichi tot premier van Japan, na haar verkiezingsoverwinning van afgelopen weekend, een goede zaak. Onze Japanse posities laten hogere winsten zien in de eerste zes weken van het jaar. Het is een goed begin, dat slechts wordt overtroffen door onze posities in Europese defensie, die profiteren van de pogingen tot landjepik van Trump en het uitblijven van reële vorderingen in het vredesproces in Oekraïne.
Mercurius is al vele jaren belegd in Japan. Een paar jaar geleden hebben we een nieuwe fundmanager geïnstalleerd, toen we zagen dat de Japanse Bank bereid was de negatieve rente achter zich te laten en de rente te verhogen. Voor ons was dat reden om de valuta hedge in Japan los te laten. Een beslissing die achteraf juist bleek, net als de beslissing om in Japan belegd te blijven. Zo hielden we voortdurend een positie die ook nu helpt om de bewegelijkheid ten opzichte van de VS te realiseren.
En zo is duidelijk dat het al met al niet alleen de grillen van de Amerikaanse president zijn, maar ook de snelheid van de ontwikkelingen op het gebied van software en AI, die leiden tot bewegelijke markten. En die zullen nog wel even onstuimig blijven.
